Bugün |


1..

Bu Hafta |


1..

Bu Ay


1..

Yerel seçimler öncesi AK Parti'den dev anket

Yerel seçimler öncesi AK Parti'den dev anket
yazdır
paylaş
yorumlar
yorum ekle
 

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eklenme Tarihi : 2012-08-21 - 01:27 - Bu haberi 110 kişi okudu.


AK Parti yönetimi, 2013 sonbaharında yapılması planlanan yerel seçimler için hazırlıklara başladı.

Türkiye genelinde büyükşehir" il" ilçe ve belde belediye başkanlarına karşı halk memnuniyetini ölçmek için 350 bin kişi üzerinde anket çalışması yapıldı.

Belediye başkanlarının seçim bölgesindeki durumunu gösteren sonuçlar" ilk MYK’da ele alınacak ve belediye başkanlarıyla ilgili yol haritası belirlenecek.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi" AA muhabirine yaptığı açıklamada" vatandaşların" AK Partili belediyelere karşı bakışlarını tespit edebilmek için çalışma yaptıklarını söyledi.

Türkiye genelinde büyükşehir merkezleri başta olmak üzere" il" ilçe ve beldelerle köylerdeki vatandaşları da kapsayan yaklaşık 350 bin kişinin görüşünün alındığını bildiren Tanrıverdi" şu bilgiyi verdi: ”350 bin çok büyük bir rakam. Sanıyorum Türkiye genelinde ve Türkiye tarihinde bu kadar geniş kapsamlı bir anket çalışması yapılmadı. AK Parti’nin sürekli birlikte çalıştığı 3 araştırma şirketine yaptırdığımız bu kamuoyu araştırması ile belediyelerdeki tabloyu görmek istiyoruz.

AK Parti olarak" kamuoyu araştırması ile halkın nabzını tutma yöntemini sürekli kullanıyoruz. Genel seçim sonuçlarını önceden gördüğümüz gibi" o seçim çevresindeki durumumuzu da görüyoruz. Adayımızın sevilip sevilmediğini ya da aday adaylarımız arasından hangisinin en çok popülariteye sahip olduğunu önceden test edebiliyoruz. Mevcut milletvekillerimizin ya da belediye başkanlarımızın karnesini çıkarıyoruz. Yaptıkları hizmetlere vatandaşlarımızın nasıl baktığını görüyoruz.”

-”Yaklaşan yerel seçimlere hazırlık sürecini hızlandıracağız”-

ANAR" Pollmark ve Denge isimli kamuoyu şirketleri tarafından yürütülen anketlerin büyük oranda tamamlandığını açıklayan Tanrıverdi" şunları kaydetti: ”Bayram sonuna kadar anketlerin tamamlanıp" gerekli analizlerin yapılması planlanıyor. Bayram sonrası anket sonuçlarını parti yönetimine sunacağız. Genel Başkanımız ve Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında sonuçları inceleyeceğiz.” Anketlerde vatandaşlara" mevcut belediye başkanınından memnun olup olmadıklarını sorduklarını" ayrıca ”kimi belediye başkanı olarak görmek istersiniz?” şeklindeki başka bir soruyla da ”zemin yoklama” yapıldığını dile getiren Tanrıverdi" ”Yaklaşan yerel seçimlere hazırlık sürecini hızlandıracağız. Vatandaşlarımızla anketler üzerinden yaptığımız bu istişareleri" il" ilçe ve belde teşkilatlarımızla" kadın kollarımız ve gençlik kollarımızla da yaparak" en doğru isim üzerinde karar almayı amaçlıyoruz” dedi.

-”Yerel seçimler ekim-kasım arasında olur”-

Anayasal tarih olarak 2014 yılı Mart ayında yapılması gereken yerel seçimlerin" ağır kış şartlarında propaganda yapmanın zorluğu sebebiyle" 2013 yılının sonbahar aylarına çekilmesi yönünde AK Parti içinde oluşan kanaatin Meclis’te başka partilerden de olumlu yankı bulduğunu hatırlatan Tanrıverdi" şunları söyledi: ”MHP yönetimi de sonbaharda seçim önerimize sıcak bakıyor. AK Parti ve MHP olarak anayasada geçici bir değişiklik yaparak" Türkiye’ye ağır kış şartlarında seçim atmosferi yaşatmayız. Biz AK Parti olarak 2002 yılında 3 Kasım seçimleriyle iktidara gelmiştik. Seçim için ekim ayının sonları veya kasım başı uygun bir zaman olarak görülüyor. Parlamento açıldığı zaman bu konuyu öncelikli olarak gündeme getireceğiz.”

-Büyükşehir Kanunu-

Tanrıverdi" 13 yeni büyükşehir belediyesi kurulmasının yanı sıra büyükşehirlerde il sınırının yeniden düzenlenmesi" küçük belde belediyelerinin kapatılması gibi pek çok önemli değişiklik öngören kanun tasarı taslağının" bayram tatili sonrası Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacağını bildirdi.

Hüseyin Tanrıverdi" taslağın ”eyalet sistemine göre” veya ”başkanlık sistemine göre” hazırlandığı yönündeki iddialara tepki göstererek" ”Toplum değişiyor" ekonomi gelişiyor. 10 yıl önce aklınıza gelmeyen konular bugün çözmeniz gereken sorunlar halini alabiliyor. Dünya hızla değişiyor. Hayatın dinamikliği karşısında topluma hizmet götüren belediyelerin de değişmesi" belediyecilik hizmetlerinin de bu değişime ayak uydurması gerekiyor. Yasa değişikliği bu amaçla hazırlandı” diye konuştu.

Bu arada İçişleri Bakanlığı Mahalle İdareler Genel Müdürlüğü’nün koordinasyonunda devam eden çalışmayla il genel meclislerinin kaldırılmasının da gündemde olduğu" son kararın Başbakan Erdoğan tarafından verileceği belirtiliyor.

Google

Ziyaretçi Yorumları

  • Bu Habere Henüz Yorum Eklenmemiş.
yorum ekle
İsminiz
:
E-Mailiniz
:
Yorumunuz ()
:
Güvenlik kodu
:
65403
Güvenlik kodu giriniz
: